امروز :جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ساعت : ۰۵:۲۴:۲۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

مهندسین ایرانی «پتروگوهر فراساحل کیش» رکورد زدند حفاری ۵۷۵ متری در یک روز +عکس

متخصصان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت توانستند رکورد بیشترین میزان حفاری در یک روز را در حفره ۱.۴ ۱۲ به ثبت برسانند.

احمد اسماعیلی، رئیس عملیات دکل حفاری پارادایس ۴۰۰، در گفت، مهندسان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش در پلتفرم SPD24A فاز ۲۴ پارس جنوبی توانستند در ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۳ همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت رکود بیشترین میزان حفاری در یک روز را بر روی دکل مالکیتی و تمام ایرانی پارادایس۴۰۰ به ثبت برسانند.

وی افزود: این رکورد حفاری در حفره ۱۲ ۱٫۴ به میزان ۵۷۵ متر توسط متخصصین جوان شرکت پترو گوهر فراساحل کیش شکسته شد.

کمپانی من دکل حفاری پارادایس ۴۰۰ ادامه داد: با توجه به آنکه در سالهای گذشته برنامهها و دستورالعملها در زمینه حفاری میدان مشترک پارس جنوبی از سوی شرکتهای خارجی ارائه میشد و تا به حال هیچ شرکتی اقدام به تغییر این برنامهها برای بهبود آن‌ها نکرده بود، اما در حفاری چاه‌های سکوی SPD24A  پارس جنوبی دکل، پارادایس۴۰۰ شرکت پترو گوهر فرا ساحل کیش با بهینه کردن و ایجاد تغییرات اساسی در دستورالعمل‌های حفاری، رکوردی خارق‌العاده در حفاری روزانه در پارس جنوبی به دست آورد.

وی اضافه کرد: در این سکو تعداد هشت حلقه چاه در حال حفاری است که حفره ۱۶ اینچ برای همگی آن‌ها پایان یافته و حفره ۱۲ ۱٫۴ اینچ برای پنچ حلقه چاه نیز تمام شده است. حفاری حفره ۱۲ ۱٫۴ اینچ چاه شماره ۰۹ سکوی SPD24A پارس جنوبی در روز دوم عملیات با اعمال روش‌های کاملا فنی و مهندسی، با اختلاف چشمگیری  رکورد خیره کننده حفاری ۵۷۵ متر در یک روز را ثبت نمود که این رقم برای یک چاه انحرافی در پارس جنوبی رکوردی تازه به شمار می‌آید.

اسماعیلی تاکید کرد: رکورد پیشین متعلق به شرکت پترو پارس بوده و به میزان حد اکثر ۵۱۲ متر در روز و بر روی دکل‌های غیرمالکیتی به ثبت رسیده بود؛ وانگهی در این حفره نگهداری زاویه و آزیموت چاه در روی برنامه از پیش تعیین شده از مشکلات عمده محسوب می‌گردد، که به لطف الهی در کنار کسب متراژ حفاری این امر نیز تحقق پذیرفت.

وی تصریح کرد: با برنامه‌ریزی و محاسبات دقیق مهندسی و همچنین کار شبانه روزی گروه عملیاتی مستقر در دکل موفق شدیم این رکورد بی‌سابقه را دقیقا در روز ملی شدن صنعت نفت به ثبت برسانیم و رکورد شرکت‌های بزرگ داخلی و خارجی را در این میدان بشکنیم.

اسماعیلی تصریح کرد: این سومین رکورد به ثبت رسیده توسط متخصصان ایرانی شرکت پترو گوهر فراساحل کیش می‌باشد چرا که پیش از این نیز مهندسان این شرکت توانسته بودند، در رکوردهای جداگانه مورخ ۲۱ آبان ۹۳ با ثبت رکورد حفاری ۴۸۰ متر در یک روز و جابجایی دکل در حفره۱۶ اینچ در ظرف مدت ۴٫۷۹ روز رکورد شرکت‌های شل، توتال و انی که معادل ۵٫۵ روز بود را در حفره ۱۶ اینچ بشکنند، همچنین در ۵ بهمن ماه ۹۳ با حفاری حفره ۳۲ اینچی بر روی پلتفرم SPD24B تا عمق ۱۹۶ متر و راندن لوله جداری راهنما (کاندکتور) ۲۶ اینچی تا عمق ۱۹۲ متری و انتقال دکل روی چاه بعدی جمعاً در مدت ۹ ساعت، ۶ ساعت رکورد قبلی را بهبود دهند.

به گفته کمپانی من دکل حفاری پارادایس ۴۰۰، هم اکنون شرکت پتروگوهر فراساحل کیش در حفره های ۳۲ اینچ، ۱۶ اینچ ، ۱۲ ۱٫۴ اینچ رکورد دار حفاری در پارس جنوبی است.

اسماعیلی اظهار امیدواری کرد: به زودی با تلاش همکاران جوان، متخصص و متعهد خود بتوانند رکورددار حفاری در حفره های ۲۴ اینچ و ۸ ۱٫۲ اینچ نیز باشند.

منتشر شده در :2015/03/22 - 11:03|شناسه خبر: 6567 1506 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه