امروز :چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ساعت : ۱۰:۴۳:۴۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

دادگاه احمد توکلی برگزار شد + جزئیات

من فقط عنوان به نماینده مجلس به نظرات مردم احترام می‌گذارم. اگر می‌خواهیم کشور را اداره کنیم حتما باید آزادی را قدر بدانیم و آزادی مطبوعات را تقویت کنیم و اجازه دهیم رسانه‌ها حرف بیشتری بزنند و مسئولین در معرض اظهار نظر مردم قرار گیرند.

راه ملت، به نقل از پارس، دادگاه احمدآقای توکلی برگزار شد. شاکیان متنوع بودند. از دادستانی تا مشائی و جوانفکر و مرتضوی و بقایی و صالحی امیری؛ که تعدادی از آنها به هر دلیل منصرف شدند. دادگاه پرمحتوایی بود. حرفها زده و شکوائیه ها قرائت شد و احمدتوکلی فرصت یافت دفاعیات خود را در چارچوب جایگاه رسانه در نظام جمهوری اسلامی بیان کند. بیان جزییات دادگاه منع قانونی دارد، اما سرجمع باید گفت ماندگار شد.

ماندگار شد، چراکه این ماجرا هم مایه افتخار است و هم تاسف و هم حرفهایی زده شد که تاریخی است و انشاالله منشا اثر می شود.

 اول احمد توکلی (8)

افتخار دارد چراکه مدعی قانون گرایی که شهرتش به عدالت است، پایش به محکمه جمهوری اسلامی باز شد و در جایگاه متهم از خود دفاع کرد؛ این بلوغ نظام است و البته تاسف داشت چراکه با همان کوله بار، اتهامش فعالیت تبلیغی علیه نظام بود. اتهامی که به واسطه انتشار چند کامنت-غیرقابل دفاع- ایجاد شده بود.

دفاع احمد توکلی فراتر از اتهام بود. از ساحت رسانه و ازادی بیان دفاع کرد. حرفهایی که از ما شنیده نمی شود و به همین دلیل دفاعیه اش چو منی را به وجد می آورد.

دفاعیه توکلی مفصل بود و به جلسه دوم کشید. هفته آینده هم شرکت می کنیم. لذت نشستن در دادگاهی که به “استقامات عدالت” برگزار شده است و از “حیثیت آزادی” دفاع می کند فخر دارد. آنهم دفاع یک اصولگرای انقلابی از ساحت آزادی . دغدغه ای که کمتر برای نیروهای انقلاب است.

و اما نتیجه این دادگاه هرچه باشد به نفع نظام است.

توکلی: از تمامی اتهامات تبرئه خواهم شد/ آزادی مطبوعات را تقویت کنیم
صبح امروز یکشنبه، دومین جلسه رسیدگی به پرونده احمد توکلی، مدیر مسئول سایت الف در سالن اجتماعات امام خمینی(ره) دادگاه مطبوعات برگزار شد.

راه ملت، به نقل از خبرگزاری ها، احمد توکلی را نمایندگان مجلس جعفرزاده ایمن‌آبادی، نادران،تاجگردون، امیرآبادی، نجابت، مقیمی، تابش، سقایی، فولادگر، دهدشتی، محجوب و قاضی‌زاده و همچنین حسین فدایی همراهی می کردند. صادق زیباکلام نیز در بین حاضرین دیده می شد.

 اول احمد توکلی (7)

در این پرونده شاکیان عبارت بودند از دادستان تهران، علی‌اکبر جوانفکر، اسفندیار رحیم‌مشائی، محمدرضا رحیمی، خرم‌آبادی رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور، حمید بقایی، سعید مرتضوی و صالحی‌امیری که پس از قرائت قرآن و آغاز دادگاه در شعبه ۷۸ به ریاست قاضی جلالی اعلام شد که علی‌اکبر جوانفکر طی لایحه ای رضایت خود را اعلام کرده است.

ابتدا نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت تا بخشی از کیفرخواست را قرائت کند که در آن فعالیت علیه نظام، توهین به نمایندگان مجلس، توهین به رئیس جمهور وقت، توهین به قضات و رئیس قوه قضائیه و نشر مطالب خلاف واقع عنوان شد و نخستین شاکی صالحی‌امیری بعد از اظهارات نماینده دادستان در جایگاه قرار گرفت و گفت: ادعاهایی که در سایت الف علیه من اعلام شده، صحیح نیست و سوابق علمی من گواهی می دهد که تمام کارهایم را بر اساس قانون انجام داده ام و هیچگونه سوءاستفاده مالی هم در دوران مسئولیت پژوهشی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام داشته ام، انجام نداده ام.

 اول احمد توکلی (6)

قاضی دادگاه از حضار و خبرنگاران خواست هیچ یک از مطالب دادگاه رسانه ای نشود، اما کلیات جلسه دادگاه در این گزارش اعلام می شود.

بعد از اظهارات صالحی‌امیری، احمد توکلی از اظهارات خود در سایت الف دفاع کرد و انتشارات مطالب را قانونی دانست.

 اول احمد توکلی (5)

بعد نوبت به وکیل مشائی و بقایی رسید که حسینی به‌ عنوان وکیل مدافع این دو شاکی اعلام کرد که موکلانش از شکایت صرفنظر کرده اند.

در ادامه دادگاه، جعفری وکیل سعید مرتضوی صحبت کرد و بعد از آن قاضی از توکلی خواست در مورد اتهامات از خود دفاع کند.

 اول احمد توکلی (4)

توکلی در دفاع از خود با استفاده از بندها و مواد قانونی مطالب منتشر شده در سایت الف را قانونی عنوان کرد که در پاسخ به اظهارات توکلی، نماینده دادستان این اظهارات را رد کرده و بر کیفرخواست پافشاری کرد.

جلسه دادگاه ساعت ۱۳:۰۰ به پایان رسید. احمد توکلی پس از پایان نخستین جلسه رسیدگی به اتهاماتش به عنوان مدیر سایت «الف» با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: خدا را شکر می‌کنم که این دادگاه با حضور اعضای هیأت منصفه مطبوعات و هیأت قضایی برگزار شد و به نصف دفاعیات هم در این دادگاه توجه کردند، البته گفته‌های زیادی باقی مانده که در جلسه سوم خرداد آنها را بازگو خواهم کرد.

 اول احمد توکلی (3)

وی ادامه داد: در این پرونده سه شاکی اعلام رضایت کردند و عمده شکایت از سوی دادستان تهران به دلیل انتشار کامنت‌های مردم در سایت الف است که آن را تبلیغ علیه نظام دانستند.

مدیر سایت «الف» در خصوص اخذ رضایت از صالحی‌امیری دیگر شاکی این پرونده گفت:‌ آقای صالحی امیری برداشتی اشتباه از بندی از نامه من داشتند که گفتم نیمی از مبلغ را مرکز تحقیقات گرفته است و ایشان تصور کردند که من می‌گویم نیمی از قرارداد را وی دریافت کرده است، در حالی که در نامه من جمله به صراحت بیان شده که مرکز برای تحقیق نیمی از مبلغ قراردادها را خود گرفته و نیمی دیگر را به محقق یا پژوهشگر می‌دهد.

 اول احمد توکلی (2)

وی در پاسخ به این سؤال که به چه دلیلی کامنت‌ها را منتشر کردید؟ گفت: اگر می‌خواهیم آزادی مردم را تأمین کنیم باید اجازه دهیم که اظهارنظر کنند، البته اظهار نظرها همیشه درست نیست، اما اگر آزادی مطبوعات نباشد فسادها پنهان باقی می‌ماند و چون دمل‌های چرکین سرباز می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره‌ پیش بینی خود نسبت به اظهارنظر اعضای هیأت منصفه مطبوعات و رأی دادگاه گفت: از تمامی اتهامات تبرئه خواهم شد زیرا کار خلافی انجام نداده‌ام.

 اول احمد توکلی (1)

توکلی تصریح کرد: من فقط عنوان به نماینده مجلس به نظرات مردم احترام می‌گذارم. اگر می‌خواهیم کشور را اداره کنیم حتما باید آزادی را قدر بدانیم و آزادی مطبوعات را تقویت کنیم و اجازه دهیم رسانه‌ها حرف بیشتری بزنند و مسئولین در معرض اظهار نظر مردم قرار گیرند.

منتشر شده در :2015/05/17 - 05:05|شناسه خبر: 9686 1425 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه