امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۱۴:۲۰:۴۰

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

پایین‌ترین سن ازدواج دختران در بهمئی/بالاترین سن ازدواج مردان در گچساران

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد با ارائه آماری از ثبت وقایع حیاتی به مواردی قابل توجه اشاره کرد از جمله میانگین سن ازدواج میان زنان و مردان در استان در مناطق مختلف.

سید محمدعلی تقوی در یاسوج با تبریک فرارسیدن هفته ثبت احوال اظهار کرد: ثبت وقایع حیاتی در استان کهگیلویه و بویراحمد به نسبت سایر استان‌های کشور روند خوب و مطلوب ۹۹ درصدی را دارد هر چند که ما در استانی کاملا با بافت روستایی و عشایری و عموما در مناطق صعب‌العبور زندگی می‌کنیم و این کار را برای ثبت وقایع سخت می‌کند.

مدیرکل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد سپس با ارائه آماری در خصوص ثبت وقایع حیاتی در این استان تا اول دی‌ماه که همان آمار ۹ ماهه محسوب می‌شود کل جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد را تا اول دی‌ماه امسال ۶۹۷ هزار و ۴۳۰ نفر ذکر کرد.

وی متذکر شد: اما در مباحث مربوط به طلاق، ازدواج، وفات و تولد هم آمار ۹ ماهه‌ای تا تاریخ اول دی‌ماه امسال از سوی کارشناسان ما استخراج شده که ذکر آن‌ها برای اطلاع هم استانی‌ها خالی از لطف نیست.

تقوی افزود: در کل در زمینه ولات رشد منفی ۸ درصدی را داشته‌ایم که باید زنگ خطر را در این خصوص به صدا درآمده پنداشت.

وی یادآور شد: پارسال تا اول دی‌ماه تعداد ۱۱ هزار و ۹۲۷ تولد داشتیم که امسال به تعداد ۱۱ هزار و ۸۳۱ مورد کاهش یافته است.

این مسئول در خصوص وفات هم گفت: خوشبختانه در استان نسبت به سال گذشته مردم کمتر مرده‌اند به نحوی که اگر تا اول دی‌ماه سال گذشته ۲ دو هر و ۲۸ مورد مرگ داشته‌ایم امسال این تعداد به هزار و ۹۳۷ مورد کاهش یافته است.

مدیرکل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد به دو مورد اصلی ازدواج و طلاق در ثبت وقایع حیاتی اشاره کرد و گفت: در این دو مورد هم شاهد آمار خوبی نیستیم به نحوی که اگر در سال گذشته از اول سال تا اول دی‌ماه تعداد شش هزار و ۲۴۴ فقره ازدواج داشته‌ایم در ۹ ماهه امسال با ۱۱ درصد کاهش ازدواج‌های ما به تعداد ۵ هزار و ۵۵۷ مورد رسیده است.

تقوی از آمار نگران کننده طلاق هم سخن به میان آورد و افزود: ۷ درصد در طلاق افزایش را شاهدیم در حالی که پارسال تا اول دی‌ماه ۷۳۵ زوج کهگیلویه و بویراحمدی از هم جدا شدند امسال و در همین مدت ۹ ماهه تعداد طلاق به ۷۸۳ مورد رسیده است.

نسبت جنسی یکی دیگر از آمارهای تقوی بود که به آن اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه اول امسال اگر در استان ما ۱۰۰ دختر به دنیا آمده در مقابل ۱۰۷ پسر متولد شده‌اند که نشان می‌دهد جامعه پسران بیش از دختران است.

مردان کهگیلویه و بویراحمدی بیش از زنان می‌میرند که این هم یکی دیگر از آمارهای ارائه شده توسط تقوی بود و در همین خصوص افزود: اگر در استان ما ۱۰۰ زن فوت کرده‌اند در مقابل ۱۴۸ مرد از دنیا رفته‌اند.

در خصوص سن ازدواج در استان اما تقوی آماری جالب ارائه کرد آن‌جا که خبر داد: آمارها نشان می‌دهند در بهمئی دختران با میانگین سن ۲۰ سال زودتر از همه جای استان ازدواج می‌کنند و در گچساران مردان با میانگین سن ۲۹ سال سن ازدواج بالاتری نسبت به همه مردان کهگیلویه و بویراحمدی دارند./فارس

منتشر شده در :2014/12/27 - 04:12|شناسه خبر: 2491 811 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه