امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۷:۵۴:۳۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

توقف سقوط آزاد قیمت نفت ایران

پس از یک ماه سیاه و سقوط ۱۶ دلاری قیمت هر بشکه نفت صادراتی ایران در نهایت بهای طلای سیاه ایرانی رنگ گرانی را به خود دید و در طول یک هفته حدود ۷ دلار افزایش یافت.

پس از شرکت آرامکوی عربستان سعودی، سومو عراق و شرکت ملی نفت قطر، شرکت ملی نفت ایران چهارمین شرکت بزرگ نفتی خاورمیانه بود که قیمت نفت خود برای ماه مارس در بازار آسیا را به پایین ترین رقم در بیش از یک دهه گذشته رساند تا مشخص شود که جنگ بر سر سهم بیشتر از بازار در بین اعضای اوپک در حال بالا گرفتن است.

همزمان با این تخفیف‌های ویژه نفتی توسط این چهار کشور عضو اوپک، قیمت نفت این بار به جای سقوط با افزایش روبرو شد تا عملا تخفیف های نفتی شرکت ملی نفت ایران به مشتریان آسیایی به خزانه باز گردد.

امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت ایران امروز با انتشار گزارش کوتاهی، اعلام کرد: قیمت نفت ایران در هفته منتهی به ٩ فوریه (دوشنبه ٢٠ بهمن ماه) بیش از هفت دلار افزایش یافته است.

بر این اساس قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران به ترتیب با هفت دلار و ٣١ سنت و هفت دلار و ٩٩ سنت افزایش به ترتیب به ۵٢ دلار و ۶١ سنت و ۵٠ دلار و ۵۴ سنت برای هر بشکه رسیده است.

این در حالی است که در ژانویه سال ۲۰۱۵ میلادی قیمت هر بشکه نفت ایران سقوطی حدود ۱۶ دلاری را تجربه کرده بود و در سطوح ۴۵ تا ۴۴ دلار به ازای هر بشکه به مشتریان آسیایی عرضه شده است.

 

در همین حال شرکت ملی نفت ایران برای ماه مارس سال جاری میلادی به ادعای گزارش رسانه های خارجی، قیمت رسمی نفت سبک خود را ۲ دلار و ۱۰ سنت پایین تر از قیمت شاخص نفتی خاورمیانه عرضه می کند که پایین ترین رقم دست کم از مارس ۲۰۰۰ میلادی تاکنون است.

مطابق با گزارش امروز امور اوپک وزارت نفت میانگین قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران از ابتدای امسال تاکنون به ترتیب ۴٨ دلار و ۴۴ دلار بوده است.

همزمان با افزایش قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران در بازار جهانی، قیمت سبد نفتی اوپک هم در هفته گذشته با هفت دلار و ۵١ سنت افزایش به ۵٢ دلار و ٣۵ سنت برای هر بشکه رسید. میانگین قیمت نفت از ابتدای امسال تا کنون ۴۶ دلار برای هر بشکه بوده است.

قیمت هر بشکه نفت دبلیو تی آی و برنت نیز هر کدام ۵١ دلار و ٣٩ سنت و ۵۵ دلار و ٩١ سنت در بازار معامله شد که نسبت به هفته گذشته یک دلار و ٧٩ سنت و سه دلار و ۶۴ سنت افزایش پیدا کرد.

بهای نفت خام شاخص های دوبی و عمان نیز هر کدام چهار دلار و ۵۵ سنت و ۴ دلار و ٩۵ سنت برای هر بشکه افزایش یافتند و به ۵٣ دلار و ۶۶ سنت و ۵۴ دلار و ۶۵ سنت برای هر بشکه رسیدند./مهر

منتشر شده در :2015/02/16 - 01:02|شناسه خبر: 4065 631 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه