امروز :شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ساعت : ۰۵:۳۳:۴۸

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

سه شاخص برجسته عملیات آزادسازی تکریت

موقعیت جغرافیایی استان صلاح الدین، حجم نفرات میدانی حاضر در این عملیات و حضور علنی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مقام مستشاری از جمله سه ویژگی مهم و برجسته عملیات جاری آزادسازی تکریت است که تحلیل آن در پی خواهد امد.

به گزارش راه ملت به نقل از  پایگاه تحلیلی الوقت در مطلبی به قلم حسین افراخته به بررسی زوایا و ابعاد مهم عملیات اخیر آزاد سازی تکریت عراق پرداخت و نوشت: عملیات آزادسازی تکریت توسط ارتش و نیروهای مردمی عراق نشان از شکل گیری تحولات جدید در صحنه میدانی نبرد در عراق دارد . با پیروزی کامل ارتش و آزاد سازی تکریت و استان صلاح الدین ، محور مقاومت یک گام بزرگ دیگر به سمت پیروزی نهایی و پاکسازی کامل عراق از وجود داعش و جریان تکفیری برخواهد داشت . در این یادداشت بنا است که به بررسی چند شاخص پرداخته شود که این عملیات را برجسته می نماید .
اولین نکته موقعیت جغرافیایی تکریت و استان صلاح الدین است . این استان ما بین بغداد و موصل قرار دارد که مقر اصلی و مرکز حکومت داعش است . با آزاد سازی تکریت از سویی کمربند امنیتی بغداد و سامرا گسترده تر و محکم تر می شود و مهم تر اینکه راه برای پیشروی به سوی موصل و آزاد سازی این شهر هموارتر خواهد شد، که در صورت تحقق این امر می توان پایان حیات داعش در عراق را متصور بود . نکته قابل بیان در این جا این است که تکریت زادگاه صدام حسین دیکتاتور مخلوع عراق است و آزادی آن می تواند از حیث روانی تأثیر مثبتی بر روحیه سربازان و نیروهای مردمی برای ادامه مسیر پاکسازی کامل عراق داشته باشد .

مسئله حائز اهمیت دیگر کیفیت عملیات ارتش در این محور است . بر اساس اطلاعات میدانی نفرات ارتش و مجاهدین حاضر در این عملیات به رقم چشمگیر ٣۶ هزار نفر می رسند که نشان از حضور جدی و پرشور مردم و نیروهای ارتش برای آزادسازی مناطق اشغالی عراق دارد . این حضور پررنگ بیانگر این واقعیت است که مردم عراق و نیروهای مردمی به طور جدی به پیروزی نهایی بر داعش باورمند شده اند .

نکته مهم دیگر که در مقایسه با عملیات های پیشین برجسته است حضور جدی نیروی هوایی و هوانیروز عراق در پشتیبانی و حمایت کامل از نیروهای زمینی است . همین پشتیبانی و حضور جدی است که موجب سرعت عملیات ارتش و بازپس گیری مناطق شده است .

مسئله مهم دیگر حضور علنی جمهوری اسلامی ایران در مقام مشاورت و مستشاری در این عملیات است . همان طور که در خبر ها بیان شده است شخص سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در این عملیات در کنار فرماندهان عراقی جهت نظارت و مشاورت حضور پیدا کرده اند . این حضور آن هم در این سطح دارای پیام های مشخصی برای طرف های داخلی و منطقه ای است . درست است اولین بار نیست که این حضور رخ داده است ولی وقوع آن در این مقطع حساس این پیام روشن را دارد که جمهوری اسلامی با تمام توان در کنار متحد خود تا پاکسازی کامل عراق حضور خواهد داشت و از هیچ کمکی در این راستا مضایقه نخواهد نمود و مسئله ای نمی تواند مانع این مهم شود .

اهمیت این مسئله زمانی روشن تر می شود که ائتلاف آمریکایی ضد داعش در این عملیات نیز به کمک ارتش و نیروهای مردمی عراق نیامده است و این بار هم ارتش و نیروهای مردمی تنها با اتکا به توان خود و کمک متحدان توانسته اند بر جریان تکفیری غلبه کنند .

آزاد سازی تکریت در صورت تحقق تا مرحله نهایی این اصل را به اثبات می رساند که تنها گزینه در برابر سناریوی کثیف و خطرناک طراحی شده توسط نظام سلطه و ارتجاع منطقه همانا مقاومت است و در این راه تنها و تنها این مردم منطقه هستند که می توانند یکدیگر را یاری نمایند .

منتشر شده در :2015/03/07 - 09:03|شناسه خبر: 5349 745 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه