امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۸:۳۱:۴۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

تمدید مذاکرات تا پنج شنبه/نمایندگاه کنگره آمریکا خواستار تشدید تحریم ها شدند!

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتاهای آلمانی و فرانسوی وی روز چهارشنبه مذاکرات نفس گیر در شهر لوزان سوییس را برای دومین روز پس از ضرب الاجل تعیین شده خودشان به منظور دستیابی به یک موافقتنامه اولیه درباره برنامه هسته ای تهران، تمدید کردند. یک دیپلمات نزدیک به این مذاکرات چهارشنبه شب گفت […]

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و همتاهای آلمانی و فرانسوی وی روز چهارشنبه مذاکرات نفس گیر در شهر لوزان سوییس را برای دومین روز پس از ضرب الاجل تعیین شده خودشان به منظور دستیابی به یک موافقتنامه اولیه درباره برنامه هسته ای تهران، تمدید کردند. یک دیپلمات نزدیک به این مذاکرات چهارشنبه شب گفت طی چند ساعت آینده ممکن است یک موافقتنامه اعلام شود اما چنین موافقتنامه هنوز به دست نیامده است

درهمین حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه از لوزان، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه از قدرت های بزرگ خواست از فرصت برای رسیدن به توافق درباره پرونده هسته ای ایران استفاده کنند. ظریف تاکید کرد این فرصت شاید تکرار نخواهد شد.

در حالی که مذاکرات از یک هفته قبل در لوزان ادامه دارد، ظریف در جمع خبرنگاران گفت: « زمان آن است که شرکای ما در مذاکرات از فرصت و امکان توافق که شاید تکرار نخواهد شد استفاده کنند .»

وزیر خارجه فرانسه که بامداد چهارشنبه راهی پاریس شد دوباره به جمع مذاکره کنندگان در لوزان پیوست و گفت که خواسته این کشور رسیدن به توافق است ولی هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. وزیر امور خارجه فرانسه در بدو ورود به هتل بوری واژ لوزان گفت: در چند متری هدف هستیم اما در همین چند متر آخر، مذاکرات خیلی سخت و فشرده است.

خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: بازگشت لوران فابیوس به لوزان مسلماً پاتفاق مثبتی است. فابیوس روزگذشته چندین بار تلفنی با همتایان آمریکایی و آلمانی خود گفتگو کرد. جان کری و فرانک اشتانمایر در لوزان باقی مانده اند و برعکس لوران فابیوس و سرگئی لاوروف یا وزیر امور خارجه چین اینجا را ترک نکردند. به گفته منبعی دیپلماتیک، بازگشت فابیوس بدین معناست که مدیران سیاسی توانسته اند به قدری مذاکرات را به پیش ببرند که نیاز به حضور وزرا برای آخرین مذاکرات باشد. با وجود این باید همچنان محتاط باشیم و حضور فابیوس بدان معنا نیست که قطعاً توافق حاصل می شود. احتمالاً هنوز انتخاب های دشواری وجود دارد که مدیران سیاسی نمی توانند انجام دهند و این وزرا از جمله لوران فابیوس هستند که باید بیایند و این کار را انجام دهند. به هر حال، بازگشت فابیوس نشانه ای مثبت است.

کری و فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان اعلام کردند تا روز پنجشنبه در لوزان خواهند ماند.

ماری هارف سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه توییتر خود نوشت هنوز تفاهم سیاسی بین دو طرف به دست نیامده است. وی افزود جان کری وزیر امور خارجه آمریکا دست‌کم تا پنجشنبه صبح در لوزان می ماند تا به مذاکرات ادامه دهد.

۰۰: ۴۰ نمایندگان کنگره روز چهارشنبه در واکنش به اعلام تمدید دوباره مهلت رایزنی‌های هسته‌ای خواستار تشدید تحریم‌ها علیه ایران شدند.

۰۰:۱۶ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏‌های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد.»

آنگونه که پیش از این سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران عنوان کرده بود در صورت دستیابی به راه‌حل برای دو سه موضوع مورد اختلاف در نهایت طرفین یک بیانیه مطبوعاتی مشترک صادر می‌کنند که البته پیوستی هم ندارد.

از سوی دیگر محمدجواد ظریف وزیر خارجه نیز چهارشنبه شب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مذاکرات هنوز ادامه دارد و پیشرفت مذاکرات بستگی به اراده سیاسی دارد، گفت: اراده سیاسی طرف مقابل همیشه مشکل داشته است. وی تصریح کرد که نتیجه اجلاس بیشتر از یک بیانیه نخواهد بود.

در ساعات و شاید هم در روزهای آینده نتیجه مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران مشخص می شود. اما همه امیدوارند در ساعات آینده این اتفاق بیافتد چون همه و حتی برخی از مذاکره کنندگان احساس خستگی می کنند. چندین روز است که این مذاکرات ادامه دارد. اما واقعاً احساس می شود فاصله بسیار نزدیکی با توافق داریم. هرچند این توافق، نهایی و کامل نیست اما به هرحال توافق بر سر خطوط اصلی هم اتفاقی تاریخی خواهد بود. توافقی سیاسی که قرار است میان ایران و ۱+۵ بر سر موارد اصلی صورت بگیرد.

منتشر شده در :2015/04/02 - 09:04|شناسه خبر: 7235 519 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه