امروز :دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ساعت : ۰۸:۳۵:۱۹

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

برگزیدگان دومین دوره کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد معرفی شدند

یاسوج- آئین پایانی دومین دوره انتخاب کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد در دانشگاه یاسوج برگزار شد و طی آن برگزیدگان استانی معرفی شدند.

در این دوره از ۱۱ نویسنده با اهدا لوح و هدایای نقدی تقدیر شد.

دبیر علمی انتخاب کتاب سال استان در این مراسم گفت: تاریخ و تمدن ایران سرشار از اندیشمندان و انسانهای فرهیخته ای است که با کتاب و مطالعه مانوس بودند.

هجیر کریمی کتاب را زیربنای توسعه و آگاهی در هر جامعه ای دانست و افزود: وضعیت کتاب و کتاب خوانی در کشور و در استان مطلوب نیست و مسئولان فرهنگی باید به فکر راه چاره ای برای این امر باشند.

کریمی آمار مطالع در ایران را ۱۷ دقیقه در روز عنوان کرد و بیان داشت: در کشورها توسعه یافته این آمار بسیار بیشتر است به طوری که مردم ژاپن ۷۷ دقیقه از وقت روزانه خود را به مطالعه اختصاص می دهند.

معاون پژوهشی دانشگاه بیان داشت: بیش از ۵۵ درصد مردم ترکیه و مالزی کتابخوان و اهل مطالعه هستند و این آمار در ایران کمتر از ۱۰ درصد است.

کریمی با اشاره به روند داوری در دومین دوره انتخاب کتاب سال استان اظهار داشت: در این دوره ۱۱۰ عنوان کتاب در قالب ۱۲ موضوع به دست ما رسید که بیش از ۴۵۰ نفر به بررسی و ارزیابی آنها پرداختند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: پس از پایان دوره اول، کار انتخاب دومین دوره کلید زده شد و به خاطر فشارهایی که در دور گذشته وجود داشت داوری این دوره را به دانشگاه یاسوج سپردیم.

امین کمالوندی هدف از انتخاب کتاب سال استان را، ایجاد حس رقابت بین نویسندگان، ایجاد علاقه برای تولید آثار در بین نویسندگان، جمع آوری اسناد این کتابها در کتابخانه های عمومی و پر شدن خلا کتاب سال عنوان کرد.

وی شروط اولیه را شامل نویسنده بومی، آثار مربوط به استان و یا سکونت صاحب اثر در مدت خلق آثار در استان خواند و اظهار داشت: در دوره گذشته که آثار منتشر شده تا ۸ سال ماقبل آن را شامل می شد ۱۸۰ عنوان به دبیرخانه رسید در حالی که در دومین دوره که مربوط به آثار منتشر شده در سال ۹۲ و ۹۳ بود بیش از ۱۲۵ عنوان ارایه شد که آمار قابل قبولی است.

کمالوندی افزوده شدن دوجایزه ویژه به این دوره را از دیگر مزیت های این دوره عنوان کرد.

در پایان از ۱۱ نویسنده تجلیل شد و دو نفر نیز جایزه ویژه صفحه آرایی و طرح جلد را به خود اختصاص دادند.

در دومین دوره انتخاب کتاب سال استان از مادر شهیدان تقوی و همچنین فتحعلی بزرگمهر نژاد به دلیل فعالیت در حوزه تولید کتاب تجلیل شد./مهر

منتشر شده در :2015/02/11 - 12:02|شناسه خبر: 3699 710 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: [email protected]

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه