امروز :چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ساعت : ۱۵:۳۲:۳۳

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

چهره ماندگار مهندسی شیمی کشور درگذشت

استاد مرتضی سهرابی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و چهره ماندگار مهندسی شیمی کشور پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

استاد مرتضی سهرابی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و چهره ماندگار مهندسی شیمی کشور پس از تحمل یک دوره بیماری دار فانی را وداع گفت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر سهرابی در سال ۱۳۲۴ در تهران متولد شد. وی تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی تا سطح کارشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به اتمام رساند و در سال ۱۹۷۲ موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی مهندسی شیمی از دانشگاه برادفورد انگلستان شد و پس از آن در سال‌های متمادی در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تدریس بسیاری از دروس تخصصی مهندسی شیمی نظیر موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک مهندسی شیمی، سینتیک و طراحی رآکتورهای شیمیایی در تمام مقاطع دانشگاهی از مقطع کارشناسی تا دکتری، پرداخت.

پرورش صدها دانشجوی برجسته، تألیف و ترجمه ده ها عنوان کتاب، چاپ و ارائه بیش از ۲۰۰ مقاله در نشریات معتبر علمی بین المللی و داخلی از جمله فعالیت های علمی استاد سهرابی است.

مرحوم دکتر سهرابی از سال ۱۳۶۹ عضو پیوسته فرهنگستان علوم بود و مدتی ریاست گروه علوم مهندسی و ریاست شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان را نیز به عهده داشت. این استاد نمونه مهندسی شیمی کشور در سال ۱۳۸۰ به عنوان برگزیده نخستین همایش چهره ماندگار معرفی شد.

گروه علمی پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران این ضایعه را به اعضای جامعه علمی و دانشگاهی کشور، خانواده، همکاران و شاگردان استاد سهرابی به خصوص همسر دانشمند ایشان – سرکار خانم دکتر طاهره کاغذچی – تسلیت گفته و برای این استاد فقید از درگاه باریتعالی، علو درجات مسالت دارد.

منتشر شده در :2015/02/24 - 02:02|شناسه خبر: 4524 637 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه