امروز :یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ساعت : ۱۱:۲۲:۲۸

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای آبزیان دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد:پایش بیماریهای ویروسی ماهیان سردآبی در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد

پایش و مراقبت بیماری های ویروسی V.H.S ، IPN و I.H.N در ماهیان قزل آلای رنگین کمان در سطح تمامی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی استان انجام می گیرد.

به گزارش راه ملت و به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ، دکتر سیده صفورا بزرگواری ، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماریهای آبزیان اداره کل دامپزشکی استان با اعلام این خبر افزود: طرح مراقبت بیماری های ویروسی  IPN ، VHSو  IHN در ماهیان قزل آلای رنگین کمان در سطح  تمامی مراکز پرورش ، تکثیر و پرورش و تکثیر استان انجام می گیرد.

وی گفت :  در این طرح ملی ، کارشناسان ادارات دامپزشکی با مراجعه به مزارع فعال سردآبی شهرستان ها ، ضمن نمونه گیری از استخرها و تکمیل پرسشنامه های مربوطه، جزئیات عملیات پایش را در سامانه اطلاعات جغرافیایی سازمان دامپزشکی کشور ثبت می کنند.

دکتر بزرگواری تصریح کرد: این بیماری های ویروسی آبزیان  عمدتا در فصول سرد سال و در ماهیان قزل آلا بروز می کند و اگرچه قابل انتقال به انسان نیست، اما باعث بروز تلفات سنگین و خسارات اقتصادی جبران ناپذیر در استخرهای پرورش آبزیان می گردد.

وی راه انتقال این بیماری به استخرهای آبزی پروری را هم از طریق ابزار و وسایل آلوده، آب و غذا و جابه جایی بین مزارع عنوان و به آبزی پروران توصیه کرد: ضمن رعایت اصول و شرایط امنیت زیستی و توجه به دستورالعمل های سازمان دامپزشکی، از جابجایی ماهیان بدون اخذ مجوز حمل و گواهی بهداشتی قرنطینه ای ادارات دامپزشکی خودداری کنند و بچه ماهی، تخم چشم زده و غذای ماهیان پرورشی خود را نیز فقط از مراکز مجاز تحت نظر سازمان های دامپزشکی و شیلات تهیه کنند.

این مقام مسئول افزود: آبزی پروران باید در اصلاح ساختار بهداشتی مزارع خود اهتمام جدی داشته باشند و هرگونه تلفات و موارد مشکوک در استخرهای خود را سریعا به دامپزشکی اطلاع بدهند تا اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای لازم انجام گیرد.

دکتر بزرگواری از جمله اهداف این طرح شناسایی سریع مزارع آلوده و حاملین بدون علامت و حذف آنها از چرخه تکثیر و تولید ، تعیین میزان شیوع بیماری در مزارع، دستیابی به اطلاعات لازم برای اجرای برنامه های پیشگیری از بروز بیماری، پیشگیری از گسترش بیماری و ارتقاء وضعیت بهداشتی و شرایط امنیت زیستی مراکز تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی می باشد.

 وی گفت : از تعداد ۲۶۰ مزرعه فعال در کهگیلویه وبویراحمد تعداد ۱۱۹ مزرعه تکثیر ، پرورش و مزارع تفریخ  بمدت یک ماه از ابتدای آبان ماه سالجاری و همزمان با سراسر کشور مورد پایش و نمونه برداری کارشناسان دامپزشکی استان قرار خواهند گرفت.

منتشر شده در :۱۳۹۹/۰۸/۰۶ - ۰۴:۰۸|شناسه خبر: 5703243 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

سرویسخ بری

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه