امروز :دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ساعت : ۱۵:۱۲:۵۶

پایگاه خبری تحلیلی راه ملت
اولین و تنها رسانه کاملا دانشجویی استان کهگیلویه وبویراحمد

اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل

مغز جنین، نخستین قربانی امواج تلفن همراه در بین دوره‌های تکاملی

نتایج طرح پژوهشی جامع محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تاثیر امواج تلفن همراه بر مغز از دوران جنینی تا بلوغ نشان می‌دهد مغز در حال تکامل جنین بیشترین تاثیرپذیری از این امواج را دارد. به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، این طرح جامع در قالب چهار پایان نامه کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر محمد […]

نتایج طرح پژوهشی جامع محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تاثیر امواج تلفن همراه بر مغز از دوران جنینی تا بلوغ نشان می‌دهد مغز در حال تکامل جنین بیشترین تاثیرپذیری از این امواج را دارد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، این طرح جامع در قالب چهار پایان نامه کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر محمد حسین بحرینی طوسی استاد گروه فیزیک پزشکی و دکتر آریانه صدر نبوی استادیار گروه ژنتیک و مشاوره دکتر عبدالرحیم رضایی استادیار گروه ایمونولوژی، دکتر حسین حقیر استاد گروه آناتومی و حسین عظیمیان دانشجوی دکترای فیزیک پزشکی توسط چهار تن از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد زینب علیزاده رهور، راضیه مصلی نژاد، هما رضایی مقدم و نجمه قطعی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شده است.

در این طرح جامع تاثیر امواج تلفن همراه در چهار گروه آزمون شامل جنینی، جنینی تا بدو تولد، بدو تولد تا بلوغ و جنینی تا بلوغ بر روی موش‌های کوچک آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت: با توجه به گسترش روزافزون استفاده از تلفن‌های همراه و نیاز به نصب آنتن‌های تقویت کننده امواج، از چند سال گذشته تحقیقاتی در زمینه اثرات این امواج در گروه فیزیک پزشکی در دستور کار قرار گرفت و تاکنون پایان نامه‌های مختلفی در این زمینه به اجرا درآمده و مقالاتی نیز به چاپ رسیده است.

دکتر محمد تقی بحرینی طوسی با اشاره به اینکه از دو سال گذشته اجرای طرح جامع بررسی تاثیر امواج تلفن همراه از دوران جنینی تا بلوغ در دستور کار قرار گرفت، خاطرنشان کرد:‌ با توجه به گستردگی طرح و فرصت کوتاه دانشجویان برای انجام تحقیق، این طرح جامع توسط چهار تن از دانشجویان کارشناسی ارشد در قالب چهار پایان نامه به انجام رسید.

استاد گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: بررسی آثار بیولوژیک امواج تلفن همراه در گام نخست بر روی موش‌های آزمایشگاهی به انجام رسید تا پس از کسب اطلاعات لازم بتوانیم به صورت کاربردی‌تر از این اطلاعات بر روی انسان استفاده کنیم.

در این طرح‌های پژوهشی تاثیر امواج در دو بافت هیپوکامپ و مخچه موش بر روی چهار ژن (BAX،Bcl-2،p21,p53) مورد بررسی قرار گرفت که بر اساس یافته های این پژوهش بیشترین اثر امواج تلفن همراه در بین دوره های مختلف تکامل جنین و رشد تا بلوغ موش، در دوران جنینی مشاهده شد.

بر اساس یافته‌های این تحقیق و با توجه به اینکه در دوران جنینی بیشترین تکامل مغز رخ می‌دهد، توصیه می‌شود زنان باردار استفاده از تلفن‌های همراه را تا حد امکان محدود کنند و یا از نگه داشتن آن در فاصله نزدیک جنین خودداری کنند.

پروپوزال مربوط به این چهار پایان نامه در قالب یک طرح تحقیقاتی به تصویب شورای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد رسیده بود و دفاع این چهار پایان نامه نیز به طور همزمان و در یک جلسه به صورت تیمی صورت گرفت.

این نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که یک طرح تحقیقاتی توسط چهار دانشجو انجام و دفاع آنان نیز به طور همزمان صورت گیرد.

اجرای این برنامه مورد استقبال اعضای هیات علمی و مدیران دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرارگرفت.

منتشر شده در :2015/03/16 - 12:03|شناسه خبر: 6026 733 بازدید
گزارش خطا:

اخبار و سوژه های خبری خود را برای راه ملت ارسال کنید:

صفحه ارسال خبر - یادداشت

ایمیل گروه خبری راه ملت: News@RaheMellat.ir

تماس مستقیم : 09120139712

نظرات

ارسال نظر جدید

  • آخرین اخبار
  • انتخابات 94

آخرین اخبار استان

حمایت می کنیم


ساخت انواع وبسایت
بالای صفحه